Hypotéka

PublicDomainPictures / Pixabay

Čím dál více lidé řeší pořízení nových věcí půjčkou. V případě financování bydlení se jedná dokonce téměř o pravidlo, protože našetřit si hotovost na vlastní byt či dům z platu při inflaci (více o inflaci) na straně jedné a míře úrokových sazeb vkladových účtů na straně druhé, je pro většinu smrtelníků nereálné.

Mladé rodiny tak od svého počátku žijí takzvaně s hypotékou na krku, někteří jsou zadlužení až do důchodu. Zejména proto, že je hypotéka dlouhodobou záležitostí, je nutné dobře vybírat a neukvapovat se.

Lákavé nabídky hypoték na internetu či na sklech výloh mohou sice na první pohled vypadat neodolatelně, při důkladnějším zkoumání nás však mohou také nemile překvapit. Porovnání různých hypoték by tak mělo probíhat nikoliv v časovém presu, dále pak se střízlivým úsudkem, kalkulačkou a pokud možno bez sklonu podléhat marketingovým sloganům. Jestliže se v moři nabídek a čísel cítíte poněkud ztraceni, nezoufejte. Existuje jednak řada nezávislých finančních poradců, tzv. hypotečních makléřů, v problematice se však můžete zorientovat i sami v pohodlí svého domova.

Inspirace:  LBBW Bank - IQ Hypotéka na bydlení

Hypotéka potřebuje hlavně čas a rozvahu

Na internetu je totiž spousta webových stránek zabývajících se právě srovnáváním půjček jednotlivých poskytovatelů. V každém případě je nutné zaměřit se na všechny poplatky související s hypotékou, nikoli pouze na výši úrokové sazby. Pojištění, poplatky za vyřízení žádosti, různé administrativní položky či akontace mohou z dlouhodobého hlediska půjčku výrazně prodražit. Nutné je také seznámit se smluvními podmínkami, zejména se sankcemi při prodlení splátky.

Obecně je lepší obrátit se na bankovní instituce, které jsou v této oblasti důvěryhodnější a méně rizikové. V každém případě platí pravidlo nepodepisovat žádnou smlouvu, dokud mi informace a podmínky v ní obsažené nejsou stoprocentně jasné.

Inspirace:  Americká hypotéka Univerzál s mimořádnými splátkami zdarma

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..